Hadsund Motions Cykelklub (HMC) invitere til cykeltur og stegt flæsk.

Drømmer du om at komme ud og cykle på landevejene, og få motion og socialt samvær? Så er HMC måske noget for dig. VI er en flok glade cykelmotionister fra Hadsund og omegn, som cykler sammen 2-3 gange om ugen.

Lørdag d. 29 august afholder vi et ”Social ride”, hvor alle med en racercykel er velkommen til at cykle med og opleve fællesskabet og interessen for landevejscykling.

”Hos HMC handler det ikke kun om at have den højeste gennemsnitshastighed og komme først fra A til B. Her handler det lige så meget om fællesskabet og passionen for cykling. Det vil sige at der er plads til alle, uanset køn, alder, form og figur.”

Vi har dog respekt for at der er forskellige niveauer blandt klubbens medlemmer, så på de ugentlige træninger, deler vi os op i hold hvis det er nødvendigt, så alle kan få en god oplevelse og en cykeltur der passer i længde og hastighed.

Social ride og Stegt flæsk

Nu invitere HMC alle cykelinteresserede til cykeltur og stegt flæsk ad libitum. Dette er en unik dag til at prøve at cykle sammen i en større gruppe, og efterfølgende mødes til hygge god mad, hvor der helt sikkert er mulighed for at få en god snak om cykling.

Lørdag d. 29 august cykler vi samlet fra Torvet i Hadsund kl. 10:00 og slutter igen ca. kl. 12. Der vil være 2 ruter på forskellige niveauer, så både nybegyndere og erfarne motionister kan være med. Vi cykler samlet retur, så alle kommer godt hjem.

Kl. 13 mødes vi på Big Ben Pub, som servere stegt flæsk ad libitum, og kolde drikkevare.

Så hank op i dine venner og bekendte, og få støvet cyklerne af og mød op til en hyggelig dag med cykling og god mad. Tilmelding foregår via Facebook – https://www.facebook.com/events/283816646197999/ – og det koster kr. 129,- pr person (eks. Drikkevarer).

Program.

Kl. 10 – Vi cykler fra Torvet Hadsund. Er der behov, deler vi os i 2 grupper, som kører en kort og en lang tur. Vi cykler ca. 2 timer.

Kl. 12 – Afslutning på cykeltur, og der er tid til at man kan cykle hjem og taget et bad og skifte tøj.

Kl. 13 – Vi mødes på Big Ben Pub i Hadsund til stegt flæsk ad libitum.